MOBILE VIEW  | 
Document View > HOW TO STOP SMOKING

HOW TO STOP SMOKING

(ADVICE ON EFFECTS OF SMOKING ON HEALTH)
Jak rzucić palenie

O TYM MUSISZ WIEDZIEĆ:

Dlaczego należy rzucić palenie? Rzucenie palenia wpłynie korzystnie na zdrowie Twoje i osób w Twoim otoczeniu. Zmniejszy się również ryzyko wystąpienia choroby serca i płuc, raka, udaru mózgu, zawału serca i zaburzeń widzenia. Rozstanie się z nałogiem może wpłynąć korzystnie na Twoje zdrowie bez względu na to, od jak dawna palisz.

Jak mogę przygotować się do rzucenia palenia tytoniu? Nikotyna jest bardzo uzależniającą substancją zawartą w papierosach. U osób rzucających palenie mogą wystąpić objawy odstawienia, utrudniając rozstanie się z nałogiem. Obejmują one niepokój, depresję, drażliwość, problemy ze snem i zwiększony apetyt. Szanse powodzenia zwiększą się, jeżeli się właściwie przygotujesz.

  • Ustal datę rzucenia palenia. Dzięki temu utwierdzisz się w decyzji o rzuceniu palenia.

  • Powiedz przyjaciołom i rodzinie, że planujesz rzucić palenie. Wyjaśnij, że gdy podejmiesz próbę rzucenia palenia, możesz mieć objawy odstawienia. Poproś o ich wsparcie. Mogą Cię dopingować i pomóc Ci w radzeniu sobie ze stresem, ułatwiając rzucanie palenia.

  • Spodziewaj się, że rzucenie palenia nie będzie łatwe, ale wiedz, że jest możliwe. Palenie jest codziennym nawykiem, który staje się częścią życia. Przeanalizuj powody, dla których sięgasz po papierosa, aby łatwiej rozstać się z nałogiem. Sporządź listę takich powodów i opracuj plan, który pozwoli Ci ich unikać.

  • Wyrzuć wszystkie produkty tytoniowe i nikotynowe z domu, samochodu i miejsca pracy. Wyrzuć również wszystkie przedmioty, które mogłyby stanowić pokusę do sięgnięcia po papierosa, np. zapalniczki, zapałki i popielniczki.

Jakie środki mogą pomóc mi w rzuceniu palenia? Niewykluczone, że samodzielnie uporasz się z nałogiem; konieczne może się jednak okazać skorzystanie z jednego lub kilku poniższych środków:

  • Poradnictwo świadczone przez wyszkolonego opiekuna medycznego, który zapewni Ci wsparcie i nauczy zasad rzucania palenia. Nauczy Cię również sposobów radzenia sobie z objawami odstawienia i głodem nikotynowym. Możesz uzyskać poradę od doradcy, podczas terapii grupowej lub terapii telefonicznej zwanej linią rzucania palenia.

  • Nikotynowa terapia zastępcza (NRT) np. plastry, gumy do żucia lub tabletki do ssania mogą pomóc zmniejszyć głód nikotynowy. Można je kupić bez recepty. Nie zastępuj papierosów, nawet w celu rzucenia palenia, elektronicznymi papierosami ani bezdymnym tytoniem. Te produkty również zawierają nikotynę.

  • Leki na receptę np. aerozole do nosa lub inhalatory z nikotyną mogą pomóc w zmniejszeniu objawów odstawienia. Można również stosować inne leki zmniejszające chęć sięgnięcia po papierosa. Zapytaj opiekuna medycznego o takie leki. Aby leki te działały właściwie, konieczne może być rozpoczęcie ich przyjmowania na 2 tygodnie przed planowaną datą rzucenia palenia.

W jaki sposób radzić sobie z głodem nikotynowym?

  • Unikaj sytuacji, osób i miejsc, które skłaniają Cię do palenia tytoniu. Chodź w miejsca, gdzie nie można palić, np. do bibliotek, restauracji. Przeanalizuj powody, dla których sięgasz po papierosa, i staraj się je wyeliminować.

  • Znajdź zajęcie dla rąk. Trzymaj w rękach np. piłkę odstresowującą lub pióro. W celu odwrócenia uwagi od głodu nikotynowego trzymaj w ustach lizaki, gumę do żucia lub wykałaczki.

  • Nie pij alkoholu ani napojów zawierających kofeinę. Tego rodzaju napoje mogą stanowić pokusę do sięgnięcia po papierosa. Pij zamiast nich zdrowe napoje, takie jak woda lub soki.

  • Nagradzaj się za każdym razem, gdy oprzesz się pokusie sięgnięcia po papierosa. Nagrody zmotywują Cię i pozwolą zachować pozytywne nastawienie.

Co należy wiedzieć o przybieraniu na wadze po rzuceniu palenia? Po rzuceniu palenia możesz przybrać na wadze kilka funtów. Pamiętaj, że rzucenie palenia pomaga zmniejszyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych powodowanych przez palenie tytoniu. Przedstawione poniżej zalecenia mogą Ci pomóc uniknąć przybrania na wadze:

  • Stosuj dietę złożoną ze zdrowych produktów. Są to na przykład owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, rośliny strączkowe, chude mięso i ryby. Jeśli poczujesz głód między posiłkami, zjedz zdrową przekąskę, taką jak jogurt o niskiej zawartości tłuszczu. Żuj gumę do żucia bez cukru.

  • Pij wodę przed i w czasie trwania posiłków oraz między nimi. Pomoże to wypełnić żołądek i zapobiec nieprzestrzeganiu planu posiłków. Spytaj swojego opiekuna medycznego o ilość płynów, jakie należy przyjmować każdego dnia, i które z nich będą odpowiednie dla Ciebie.

  • Ćwiczenia fizyczne: Codziennie wychodź na spacer lub wykonuj ćwiczenia. Zapytaj swojego opiekuna medycznego, jakie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie. Mogą one pomóc zmniejszyć głód nikotynowy i stres.

Gdzie mogę uzyskać wsparcie i więcej informacji?

  • Smokefree.gov
    Phone: 1- 800 - 784-8669
    Web Address: www.smokefree.gov

WYRAŻENIE ZGODY NA LECZENIE:

Masz prawo do udziału w planowaniu swojego leczenia. Dowiedz się więcej na temat swojej choroby i sposobów jej leczenia. Przedyskutuj opcje leczenia z opiekunami medycznymi, aby móc podjąć decyzję odnośnie do leczenia, które chcesz otrzymać. Zawsze masz prawo do odmowy leczenia.